Menü Kapat

Ölçüm Cihazları Modelleri ve Fiyatları Nedir?

Ölçüm Cihazları modelleri ve markalarımızı sizlere tanıtmak için detaylı bir makale yazısı hazırladık. Faydalı bilgilerimiz sonrasında işletmenize uygun en iyi ve verimli cihazlardan bir tanesini seçeceğinize inanıyoruz.

Sizlerin de bildiği gibi gelişen teknolojiye ayak uydurmak zor. Ram Limited şirketi olarak sizlerin yerine tüm yinelenen teknolojiyi takip ederek ve inceleme test imkanlarımız ile sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Ölçüm cihazları modelleri ve fiyatları bakımından değişiklik göstermesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi marka, model, kalite ve işlevsel durumlarıdır. Bunun yanında diğer ikinci bir neden ise döviz kurlarının değişken olmasıdır. Bu durumdan bir çok elektronik Ölçüm cihazı etkilenmiştir. Ölçüm cihazlarının fiyat etkileşiminden kullanıcı firmalar da nasibini almış durumdadır.

Ölçüm cihazlarının temin etme konusundaki en büyük sıkıntı ise Covid 19 virüsünün hızla dünyada yayılması ve ülkeler arası nakliye hizmetlerinin hiç olmaması yada çok yavaşlamasından kaynaklanmaktadır. Bu durum ölçüm cihazı fiyatlarını etkilemekle birlikte, piyasa da hali hazırda bulunan ölçüm cihazlarının azalmasına neden olabilmektedir. Stokların erimesi ve model eksikliğinin gittikçe düşüşe geçmesi hem ithalatçı firmaları hem de Ölçüm cihazı kullanıcılarını zor durumda bırakmaktadır.

Ölçüm Cihazları Modelleri

Ölçüm cihazları modelleri başlıklarına göz attığımızda, Datalogger, Termal Kamera, Baca Gazı Ölçer Cihazları, Transmitter, Anemometre, Manometre, Termometre, Debimetre gibi cihazlar göze çarpıyor. Bahsettiğimiz ölçüm cihazları da kendi aralarında bazı kriterler ve özellikler ve yine kullanım alanlarına göre ayrılmasıyla bizlere iş alanlarında kolaylıklar sağlıyor.

  • Datalogger
  • Termal Kamera
  • Baca Gazı Ölçer
  • Transmitter
  • Anemometre
  • Manometre
  • Termometre
  • Debimetre

Ölçüm Cihazı Datalogger

Ölçüm cihazlarından Datalogger,  belirlenen aralıklar içerisinde veri alma, kaydetme, toplama işlemlerinde sağlamış olduğu kolaylık sayesinde iş verimliliğinin artmasını sağlamaktadır. Data logger, (veri-kaydediciler) genellikle enerjinin kolayca götürülemediği uzak alanlarda kullanılır. Saha çalışmalarında, taşıma (nakliye) sırasındaki izlemelerde, ısıtma/soğutma/havalandırma (HVAC) testlerinde, problem belirlemede, kalite çalışmalarında, genel araştırma ve eğitim bilimlerinde çalışanlar için idealdir.

Ölçüm Cihazları Modelleri
Ölçüm Cihazları Modelleri

Veri toplama adına data logger son derece kullanışlıdır. Birçok farklı fiziksel veriyi anlık olarak izleyebilmenin yanında, Kayıt altında tutarak raporlama ve verileri proses sonrası analiz etme imkanı sunarlar. Analiz yazılımları ile sürekli veri takibinde sistem şartlarının izlenmesini sağlar.

Veri kaydediciler yani datalogger, geniş uygulama alanı olan cihazlardır. Uygulamanın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin sıcaklık değişimlerini gözlemlemek için sıcaklık datalogger cihazları kullanılırken, medikal sektörde sıcaklık gibi nem de önemli olduğundan dolayı, bu sektörde sıcaklık nem datalogger cihazları kullanılmaktadır. Dataloggerlar kompakt yapıları ile zorlu ortam koşullarında yapılacak ölçümlerde kullanıcılara kolay kullanım imkanı sunarlar.

Ölçüm Cihazı Termal Kamera

Termal kameraların yanlış bir düşünceyle alınması, ödenen rakamların da boşa gideceğinin habercisidir. Bizler de siz müşterilerimiz için Ram Limited Kontrol ve Ölçüm sistemleri olarak bu değerli makaleyi hazırladık. Termal kameralar ile ilgili bilmek istediğiniz ya da merak ettiğiniz bir çok konuyu bu sayfamızda bulabileceksiniz.

Ölçüm Cihazları Termal Kamera Cihazı
Ölçüm Cihazları Termal Kamera Cihazı

Termal Kamera görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen IR enerjiyi (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısını IR enerjiyi göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Termal kamera üzerinden genel olarak yüksek sıcaklık değerleri açık renkle ifade edilir düşük sıcaklıklar ise koyu renklerle ifade edilir.Bu ısıya duyarlı sensörler objelerden yayılan termal enerjiyi ölçmeye yarayan lenslerden ve algılayıcılardan oluşur.

Elektromekanik ve Mekanik Uygulamalarda kullanılabilir fabrikada kullanılan motorlarda veya döner ekipmanlarda oluşan problemler sonucunda yüksek ısı meydana gelir termal kamera ile pratik bir şekilde arızalı parçayı tespit edip kısa sürede sisteme müdahale edebilirsiniz. Bina yalıtımı ve bina içerisinde ısı kayıplarını termal kamera ile tespit edip maddi anlamda tasarruf sağlayabilirsiniz. Binanın içerisinde oluşan nemi,küfü ısı farklılığından tespit edip gerekli bölgelerin onarımı kolayca yapabilirsiniz. Tesisat işlerinde su kaçağı olan bölgedeki su kaçağını tespit etmede kolaylıkla kullanılabilir.Su kaçağı olan bölgeyi kırmadan önce termal kamera ile görüntülendiği zaman bölgede oluşan kaçak sonucunda ısı farklılığın zemine yansıması sonucunda termal kamera ile kolaylıkla kaçağı tespit ederek kaçak olan bölgeyi minimum tahribatla hızlı bir şekilde onarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Ölçüm Cihazları Baca Gazı Ölçer

Baca gazı ölçümü neden gereklidir? Neden yapılmalıdır; Baca gazı,karbondioksit içeren maddelerden oluşmaktadır.Bu baca gazları azami ölçüde çevreyi kirletmektedir.Bu sebepten dolayı uluslararası standart ve normlara uygun olarak baca ölçümü yapılması gerekir.”Karlab Çevre Laboratuvarı” olarak bizler bu baca ölçümü hizmetini TS EN ISO/IEC 17025 standardına uygun kalite yapmaktayız.Baca ölçümü sonucunda kazan verimliliği artar,ekstra yakıt tasarrufu sağlamaktadır.Tabiki bunun için doğru baca gazı ölçümü uygulanması gerekir.Bunun için gazı toz partikül maddelerinde ayrıştırılması önem teşkil etmektedir.Hepimizin bildiği gibi hızlı kentleşme ve sanayileşme çevre koşullarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Ölçüm Cihazları Baca Gazı Ölçüm Cihazı
Ölçüm Cihazları Baca Gazı Ölçüm Cihazı

Havayı kirleten çok sayıda kirletici gazlar bulunmaktadır,bunlardan bazıları O2, CO, CO2, SO2, HC, NOx’ler (NO ve NO2) gazlardır.Hava kirliliğine neden olan oksijen karbon gazlarını kontrol altına almak için baca ölçümü analizinin iyi yapılması gerektiğini unutmamak gerekir.

Ölçüm Cihazı Transmitter

Transmitter kelime manası “dönüştürücü” demektir. Çeşitli yapılarda bulunan proseslerdeki değer değişimlerini algılayan cihazlardır.

Transmitterler bir nevi sinyal dönüştürücüdürler. Sensörlerin algıladığı akış, sıcaklık, seviye, nem, ph gibi çevresel değişkenleri ölçerek kontrol cihazlarının anlayabileceği düşük akımlı elektriksel sinyallere dönüştüren ara cihaz ekipmanlarıdır. Bu elektrik sinyalleri kullanıcının isteğine bağlı, yaygın olarak tercih edilen 0-10 V veya 4-20 mA aralıklarında olabilirler. Bu kontrol cihazları gösterge, PLC, HMI, sinyal çevirici gibi cihazlar olabilmektedir. Bu temel yapı sayesinde bulunduğu prosesi işler hale getirebilirler.

Ölçüm Cihazlarında Anemometre

Rüzgar hızının doğrudan doğruya ölçmek pratik olmamakla birlikte rüzgarın diğer maddeler üzerindeki etkilerine bakılarak hızı ölçümlenebilmektedir. Basınç ve hız değişikliğinin ses üzerinde etkili olması gibi fiziksel etkenler göz önüne alınarak rüzgâr hızını belirlenebilmektedir. Anemometre, rüzgârın ya da farklı gazların akım hızlarını ve yönlerini ölçmeye yarayan test ve ölçüm cihazıdır. Kimi bölgelerde rüzgar ölçer ya da yel ölçer olarak anılan anemometre ürünleri; hava tahminleri, hava araçları, iklimlendirme ve havalandırma sistemleri, eğitim, araştırma gibi amaçlarda kullanılmaktadır. Rüzgar gücü, ülkemizin coğrafi konumu ve iklim koşulları gereği yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Rüzgarın hızını ve yönünü saptamaya yarayan anemometre ürünleri, rüzgar tribünlerinin inşasında da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ölçüm Cihazı Manometre

Manometre dendiğinde aklınızda ne canlanıyor? Günlük hayatımızda karşılaştığımız; fakat hakkında fazla bir bilgimiz olmayan manometreler ile ilgili olarak genel hatları ile bilmeniz gereken hususları bu blog yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle manometre nedir? Tanımını şu şekilde yapabiliriz: Kapalı kapta, basınç altında bulunan sıvı ve gaz basıncını ölçmeye yarayan ölçüm aletlerine denir. Ayrıca basınç ölçer olarak da adlandırılırlar. Sıvı veya gazların bulundukları kapların birim alanlarına uyguladıkları kuvvete basınç denir.

Manometreler, kendi içlerinde sıvılı ve metal manometreler olarak ikiye ayrılır. Kullanım amacı; basınç altında çalışan sistemlerde yeterli basıncın sağlanıp sağlanmadığını ölçmek üzerinedir. Ayrıca minimum ve maksimum basınç değerlerini üzerinde bulunduran tipleri de mevcuttur.

Ölçüm Cihazları Termometre

Bir referans sistemine göre sıcaklık ölçen cihazlara termometre veya sıcaklık ölçer denir. Termometre ifadesi Yunanca’dan gelmektedir. Thermos yani sıcaklı ifadesi ile ölçü anlamına gelen metron ifadesinden oluşmuştur. Günümüzde kullandığımız termometreler, sıcaklık değişiminde gerçekleşen sıvıların hacimsel değişmesine dayanır. Bu şekilde olan ve yaygın bilinen termometreler ise cıvalı termometrelerdir.

Termometrede sıcaklığı değerlendirmek için kullanılan özelliğe termometrik özellik denir. Uzunluk, hacim, basınç, elektrik direnci, potansiyel fark, renk değişimi ve yüzeylerin ışınım şiddetleri termometrik özelliklerdir. Bu termometrik özellikler kullanılarak çeşitli sıcaklık ölçerler geliştirilmiştir. Normal atmosfer basıncında (101325 Pa), Suyun donma ve kaynama noktaları referans alınır.

Ölçüm Cihazı Debimetreler

Debimetre, akışmetre ya da akış ölçer olarak da bilinir. Debimetre nedir kısaca bahsederek başlayalım yazımıza. Debimetre; gaz, sıvı ya da buhar gibi akışkanlığı olan, bir tesisat üzerinden geçen maddeleri birim miktar / birim zaman cinsinden ölçen cihaza verilen isimdir. Ölçüleri mekanik ya da elektronik olarak ölçer.

Debimetre bir başka tanımla; bir gaz ya da sıvının hacmini ya da kütlesini ölçmek için kullanılan bir cihaz türüdür. Akış ölçer cihazlar belirli bir endüstriye bağlı olarak birden fazla isimle de ifade edilebilirler. Bu ifadeler yoğunlukla şunlardır; akış ölçer, akış göstergesi, sıvı ölçer, akış hızı sensörü ve benzeri gibi.

Tüm bu farklı isimler aslında akış ölçer çatısının altına yer alır. Örneğin açık kanallar, akış ölçer cihazlar ile ölçülebilir ya da borularda bulunan sıvı ve gazın ölçülmesi için de kullanılabilir. Debimetre ne işe yarar sorusunun yanıtını da şu şekilde verebiliriz; debimetre, sıvı ölçümünün hassasiyetini, doğruluğunu ve çözünürlüğüne maksimum düzeyde iyileştirmek için kullanılır. Debimetrenin en büyük faydalarından biri de sıvının çözünürlük bakımından maksimum düzeyde olmasını sağlamasıdır.

Debimetre cihazları değişik şekillerde tasarlanmış olan cihazlardır. Debimetre cihazları kimi zaman boru içerisine yerleşik şeklide ölçüm yapılarak kullanılır. Kimi zaman ise boru üzerinden ölçüm yapılabilir. Bu durum debimetre cihazının özelliklerine bağlı olarak değişir.

Katı, sıvı ya da gaz halinde olan maddelerin akış hızını ölçen debimetre cihazları genellikle motor, kompresör, pompa ya da ısı değiştirme cihazları için kullanılan cihazlardır. Hem imalatın doğruluğunu ölçmeye yarar hem de ürün performansını değerlendirmek için kullanılır. Debimetrenin kullanıldığı alanlara baktığımızda daha çok makine mühendislerinin yoğun olarak kullandığını görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir