Menü Kapat

Ölçüm Cihazı Termal Kamera Görüntüleme Cihazları

Ölçüm Cihazı Termal Kamera Görüntüleme Cihazları satışımız tüm Türkiye genelinde devam etmektedir. Cihaz fiyatları için telefon numaralarımızdan arayarak ölçüm cihazlarımızdan termal kameralar ile ilgili  en uygun fiyat teklifleri alabilirsiniz.

Ölçüm Cihazı Termal Kamera Görüntüleme cihazlarını biraz tanıyalım. Vereceğimiz bilgiler ile cihaz seçimlerinizi daha doğru yapabileceksiniz.

Termal kameraların yanlış bir düşünceyle alınması, ödenen rakamların da boşa gideceğinin habercisidir. Bizler de siz müşterilerimiz için Ram Limited Kontrol ve Ölçüm sistemleri olarak bu değerli makaleyi hazırladık. Termal kameralar ile ilgili bilmek istediğiniz ya da merak ettiğiniz bir çok konuyu bu sayfamızda bulabileceksiniz.

Ölçüm Cihazı Termal Kamera
Ölçüm Cihazı Termal Kamera

Ölçüm Cihazı Termal Kamera Cihazını Tanıyalım

Ölçüm cihazı termal kamera,  görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen IR enerjiyi (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısını IR enerjiyi göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Termal kamera üzerinden genel olarak yüksek sıcaklık değerleri açık renkle ifade edilir düşük sıcaklıklar ise koyu renklerle ifade edilir.Bu ısıya duyarlı sensörler objelerden yayılan termal enerjiyi ölçmeye yarayan lenslerden ve algılayıcılardan oluşur.

Ölçüm Cihazı Termal Kameraların Kullanım Alanları;

Ölçüm cihazlarımızdan Flır termal kamera ile elektrik ile ilgili uygulamalar elektrik sistemleri,kablolar,trafo gibi elektriksel tüm sistemlerde oluşan kontak sonucu yüksek ısı derecesini ayırt edip temassız ve güvenli bir şekilde anında ısınan elektriksel ekipmana müdahale etmenizi sağlar.

Elektromekanik ve Mekanik Uygulamalarda kullanılabilir fabrikada kullanılan motorlarda veya döner ekipmanlarda oluşan problemler sonucunda yüksek ısı meydana gelir termal kamera ile pratik bir şekilde arızalı parçayı tespit edip kısa sürede sisteme müdahale edebilirsiniz. Bina yalıtımı ve bina içerisinde ısı kayıplarını termal kamera ile tespit edip maddi anlamda tasarruf sağlayabilirsiniz. Binanın içerisinde oluşan nemi,küfü ısı farklılığından tespit edip gerekli bölgelerin onarımı kolayca yapabilirsiniz. Tesisat işlerinde su kaçağı olan bölgedeki su kaçağını tespit etmede kolaylıkla kullanılabilir.Su kaçağı olan bölgeyi kırmadan önce termal kamera ile görüntülendiği zaman bölgede oluşan kaçak sonucunda ısı farklılığın zemine yansıması sonucunda termal kamera ile kolaylıkla kaçağı tespit ederek kaçak olan bölgeyi minimum tahribatla hızlı bir şekilde onarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlık sektöründe termal kamera ile vücut sıcaklığı tespitini kolaylıkla gerçekleştire bilirsiniz. Flır termal kamera’da ekran üzerindeki alanda riskli sıcaklık değerinin üzerine çıktığı anda anında sesli alarm ve en sıcak noktaya odaklanma özelliği ile normal değerin üzerindeki vücut sıcaklığını tespit ederek kolaylıkla riskli bir durumun önüne geçebilirsiniz.

Ölçüm Cihazı  Termal Kamera Nasıl Çalışır?

Ölçüm cihazı modeli Termal kameralar, Tüm nesneler, ısı imzası olarak bilinen kızılötesi enerji yayar. Kızılötesi kamera (termal görüntüleme cihazı olarak da bilinir) nesnelerin kızılötesi enerjisini algılar ve ölçer. Kamera, kızılötesi verilerini ölçülen nesnenin belirgin yüzey sıcaklığını gösteren bir elektronik görüntüye dönüştürür.

Termal kamera, kızılötesi enerjiyi bir ızgara şeklinde düzenlenmiş binlerce detektör pikseli içeren özel bir detektör çipine (sensör dizisi) odaklayan bir optik sistem içerir.

Sensör dizisindeki her bir piksel burada odaklanan kızılötesi enerjiye tepki verir ve bir elektronik sinyal üretir. Kamera işlemcisi her pikselden sinyali alır ve buna bir matematiksel hesaplama uygulayarak nesnenin belirgin sıcaklığının bir renk haritasını oluşturur. Her sıcaklık değeri farklı bir renkle gösterilir. Bunun sonucunda oluşan renk matrisi bu nesnenin sıcaklık resmi (termal görüntüsü) olarak kameranın ekranına ve belleğe gönderilir.

Birçok termal kamera, deklanşöre her basıldığında otomatik olarak standart bir dijital görüntü yakalayan bir görünür ışık kamerası içerir. Bu görüntüleri harmanlayarak termal görüntünüzdeki sorunlu alanları, incelediğiniz fiili ekipman veya alanla daha kolay ilişkilendirebilirsiniz.

IR-Fusion® teknolojisi (yalnızca Fluke’ta) piksel piksel hizalama yaparak görünür ışık görüntüsünü kızılötesi termal görüntü ile birleştirir. Sorunu termal görüntüde daha net görmek veya görünür ışık görüntüsünde bulmak için görünür ışık görüntüsünün ve kızılötesi görüntünün yoğunluğunu değiştirebilirsiniz.

Temel termal görüntüleme özelliklerinin ötesinde, işlevleri otomatikleştiren, sesli açıklamalara olanak sağlayan, çözünürlüğü geliştiren, görüntülerin videolarını kaydedip oynatan ve analiz ile raporlamayı destekleyen çok çeşitli ek özelliklere sahip kızılötesi kameralar bulabilirsiniz.

Ölçüm Cihazımız Termal Kamera  Nasıl Çalışır İle İlgili Diğer Bilgiler

Ölçüm ve görüntüleme cihazı Termal kameralar Ram Limited Şirketi Ölçü ve Ölçüm Cihazları olarak konuya devam edelim. Görüntüleme yöntemi olarak gece görüşüne olanak sağlayan termal kameralar, ısı enerjilerini görüntüye çevirme özelliğine sahiptir. Gözle görülemeyen IR enerji (ısı enerjisi) termal kameralar sayesinde renkler hatta biçimler oluşturur. Genellikle güvenlik amaçlı olarak kullanılan termal kameraların askeri alanda etkileri büyüktür. Özellikle ısıya duyarlı füzelerde, gece görüş sistemlerinde ve daha birçok askeri teknolojide katkıya sahiptirler.

Ölçüm Cihazımız Termal Kameralarda Isısal Işıma Nedir ?

Ölçüm cihazlarımızdan Termal kameralar Ram Limited Şirketi Ölçü ve Ölçüm Cihazları olarak Isısal ve Işınma hakkında detaylı bilgileri vermek istiyoruz. Açıklamalarımız şöyle; Ampulün flamentinin içinden geçen akımla bizim görebileceğimiz frekansta ki ışık yayımını hepimiz biliyoruz. Isınan her cisim belli frekanslarda ışık yayarlar. Bunlarınçoğunu görmoyor olmamız onları zihninizde soyutlaştırmasın. İşte termal kameralarda kullanılan sensörler bu ışınımı algılayabilen sensörlerdir.

Termal Kameralar için Isısal Işınma, Isı enerjisinin elektromanyetik dalgalar şeklinde transferine ısının ışınım şeklinde yayılması denir. Işıma, ışığın dalgalar şeklinde yayılmasıdır. … Bir maddesel ortama ihtiyaç duymaksızın ısı enerjisinin bir yerden başka yere transfer olmasına ısının ışıma ya da radyasyon yoluyla yayılması denir.

Ölçü ve Ölçüm Cihazı Termal Kameralarla İlgili Diğer Açıklamalar.

Termal kamera, görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen IR enerjiyi (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısını IR enerjiyi göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Genelde güvenlik amaçlı da kullanılabilir ama çok çeşitli sektörlerin de kullanımına açıktır. Özellikle ısıya güdümlü füze, gece görüş sistemleri ve benzeri askeri tekniklerin gelişmesi ile önemi artmıştır.

Elektrik sektöründe ise, elektriksel problemlerin tespitinde kullanılır. Elektrik akımının geçişi sırasında materyalde oluşan ısınma termal kameralar ile gözlenerek problem tespiti kolaylıkla yapılabilir. Aşırı yük altındaki güç transformatörleri, kablolar, kontak noktaları, kapasitörler, termal kamera ile gözlenerek ısınan noktalardaki problemler herhangi bir elektriksel ölçüm yapmadan tespit edilebilir.

İnşaat mühendisliği alanda ise çelik yapılarda metal yorgunluğunun tespiti için, sıva altında oluşan küf nem veya çatlakların tespiti içinde kullanılır.

Bu cihazların çektiği fotoğrafta sıcak bölgeler açık renk, soğuk bölgeler ise koyu renk le gösterilir. En soğuk bölgeyi mavi, en sıcak bölgeyi ise sarı gösterir. Ortamın sıcaklığına göre mavi den sarı ya da kırmızı renk kullanarak geçer.

Ölçü Cihazımız Termal Kamerada Kullanılan Objektifler ve Dedektörler

Normal kameralar görüntüyü ışık sayesinde oluştururken termal kameralar görüntüyü ısı sayesinde oluştururlar. Benzer şekilde insan beyni ve gözü görüntüyü oluşturmada renkleri ve ışığı kullanırken renk farklılıkları önemlidir. Beyaz bir duvar önünde bulunan beyaz bir objenin fark edilmesi son derece zor olduğu gibi ortam sıcaklığına eşit bir sıcaklıktaki bir objenin termal kamera ile görüntülenmesi de son derece zordur.

Bu tür kameralarda kullanılan objektifler çok küçük sıcaklık farklarını yakalayabilen (0.01 °C gibi) ve bu farklılıktan görüntü oluşturabilen özelliklerdedir. Ayrıca görüntü oluşturabildikleri belli bir sıcaklık aralığına sahiptirler. Her sıcaklık değerinde farklı IR yayılımlar olduğu ve her Ir yayılımın farklı dalga boyuna sahip olasından dolayı da bu objektifler belli sıcaklık aralıklarında görüntü verebilirler.

Askeri amaçlı olanlar genellikle doğada bulunan cisimlerin ortak IR yayılımlarının olduğu 8 ile 14 mikro metre dalgaboyuna duyarlı oldukları gibi endüstriyel tipte olanlar daha düşük dalga boylarına hassas üretilirler ve daha yüksek veya daha düşük sıcaklıklarda da görüntü oluşturabilme özelliklerine sahip olabilmektedir. Bu kameralar kamera merceği, ekranı, veri işleme, rapor oluşturma, kumanda araçları gibi yazılımları içeren optik bileşenlerden oluşmuştur.Bu kameraların en az bir merceği bulunur ve bu mercek önce kızılötesi ışınımı alır ve dedektöre odaklar ve dedektör de cevap verince görüntü oluşur. aslında mercek ışınımları dedektörde toplamak ve odaklamak amacıyla kullanılır . termal görüntüleyicilerin çoğu uzun dalga boyuna sahip olmakla beraber bu mercekler germanyumdan yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir