Menü Kapat

Ölçüm Cihazı Termometre Sıcaklık Ölçer

Ölçüm Cihazı Termometre Sıcaklık Ölçer cihazları satışlarının artması ve fiyatlarının oldukça yükselme sebeplerinden gösterilen Covid 19 virüsünün olduğu söylenirken, kimi şirketlerin de bahanesi olarak görülmektedir.

Ölçüm cihazı termometre sıcaklık ölçer dediğimizde her hangi bir şeyin sıcaklığını ölçmeye yarayan cihazlar olarak tanınmaktadır. Fakat bu sıcaklık ölçen cihazların yani termometrelerin de kendi aralarında dağıldığı bazı ayrıcalıklar bulunmaktadır. Peki ya termometre nedir? ne işe yarar? ülkemizde termometre nerelerde kullanılmaktadır?

Ölçüm cihazı termometre sıcaklık ölçen cihazlarına verilen temel bir isimdir. Bu ismin altında satılan termometre cihazlarının çeşitleri ve kullanıldığı yerler hakkında en detaylı bilgileri siz değerli müşterilerimiz ile paylaşacağız.

Ölçüm Cihazı Termometre Sıcaklık Ölçer Nedir

Termometreler Nedir Nerelerde Kullanılır?

Ölçüm Cihazı Termometre
Ölçüm Cihazı Termometre

Sıcaklık Ölçer Termometre cihazları bir maddenin sıcaklığına ölçmeye yarayan ölçüm cihazlarıdır. Sıcaklık ölçü birimlerinden en çok kullanılanları (°C) Santigrat, (°F)Fahrenhayt ve (K)Kelvin’dir. Günlük hayatta en çok kullanılanlar, civalı ve santigrat derece cinsinden gösterim sağlayan digital termometrelerdir. Termometrelerin genel çalışma prensibi esnek maddelerin özellikle sıvıların ısı geçişi karşısında genleşmeleridir. Sıcaklıkları birbirinden farklı iki cisim birbirine temas ettiğinde sıcaklıkları aynı oluncaya kadar ısı alışverişi yaparlar. Termometrenin içindeki madde ölçmek istediğimiz maddeye temas ettiğinde o madde daha sıcaksa ondan enerji alarak genleşecek, madde daha soğuksa kendisi enerji kaybederek büzülecektir.

Bu değişimi gözlemleyerek ölçüm yapmak istediğimiz maddenin kaç derece olduğunu belirlemiş oluruz. Bu derecelerden yüksek sıcaklıklarda pirometre denilen kızıl ötesi termometreler kullanılır. Bu termometreler sıcaklığı maddeye direkt temas etmeden sadece ışıma yoluyla hesaplarlar.

Temassız sıcaklık ölçümlerinde ise ınfrared termometre teknolojisi kullanılmaktadır istenilen nesnenin sıcaklığı temassız bir şekilde ölçülebilir.-50 ile 1800 °C modele bağlı olaraktan nesne sıcaklığı ölçülebilir. Ayrıca ınfrared termometreler’den bazı modellere k tipi sıcaklık tel thermokupl ve ölçüm probu’da takılabilmektedir yani hem ınfrared olarak temassız bir şekilde nesne sıcaklığı ölçebiliriz ayrıca bir digital termomere gibi ölçüm yapılacak nesneye temaslı şekilde’de ölçüm alabiliriz.

Ölçüm Cihazlarından Termometre nerelerde kullanılır?

Ölçüm Cihazı Termometre,  birçok farklı sektorde kullanılır.Bunlar endüstriyel ölçümler olabilir sağlık sektoru insan vücüt sıcaklığı olabilir.Depolama alanları,nesne sıcaklığı,ortam ve iklim şartlarının kontrolu,üretim malzemelerinin sıcaklığının kontrolu gibi birçok farklı proseslerde kullanılabilir.

Ölçüm Cihazımız Termometrelerin fiyat değişikliği

Ölçüm Cihazlarından termometrelerin fiyatlarının değişme koşulları nasıldır, neye göre değişir gibi sorulara da açıklık getireceğiz.

Termometre Sıcaklık Ölçer cihazlarının fiyatları  cihazın bağlanabilen kanal sayısına göre veya ölçüm kayıt özelliği olup olmamasına göre değişir. Termometre fiyatı etkileyen en önemli konu kullanılacak olan ölçüm probudur.250 dereceye kadar olan sıcaklık ölçümlerinde prob fiyatları daha uygundur. Ama 1000 derece ve üstü sıcaklıklarda prob fiyatları yükselmektedir.

Özelliklede 1000 derecenin üstünde çünkü üretilen probun dış izalasyon malzemesi ve iç yapısı değişmektedir bu sebeple ölçüm probunun fiyatı artmaktadır. Yada en düşük alt sıcaklık değerlerinde fiyatlar değişmektedir -200 gibi sıcaklık ölçümleri yapılmak istenildiğinde probun fiyatı artmaktadır.

Infrared termometreler’de ise sıcaklık ölçüm aralığına ve ölçüm mesafe oranı yani distance/spot oranına cihaz fiyatları değişmektedir.

Sıcaklık Ölçer Termometre Cihazlarını Satın Almadan Önce;

Ölçüm Cihazı Termometre Sıcaklık Ölçer
Ölçüm Cihazı Termometre Sıcaklık Ölçer

Sıcaklık ölçer cihazlarından termometre almadan önce dikkat etmemiz gereken konular cihazın ölçüm probu’nun kullanmak istediğimiz prosese uygun olup olmadığına bakılmalıdır.Ölçüm yapılmak istenilen sıcaklığa uygun ölçüm aralığına sahip bir ölçüm probu satın alınmalıdır. Infrared termometre satın alıyorsak ise bu sefer yine ölçüm yapılacak malzemenin sıcaklık aralığına ve mesafe yani distance/spot oranına bakmalıyız.

Bir çoğumuzun da bildiği gibi Termometreler, sıcaklık ölçen aletlerdir. Termometre, sıcaklığı ölçülmek istenen cisimle etkileşime girer. Cisim ile termometrenin sıcaklıkları birbirinden farklı ise aralarında ısı alışverişi gerçekleşir. Isı veren ya da alan termometrede fiziksel değişiklikler meydana gelir. Sıcaklık ölçümü, termometrenin fiziksel niceliklerinde oluşan bu değişikliklerin gözlenmesi ile yapılır. Gözlenebilecek değişiklikler katı, sıvı ve gazlarda genleşme; gazlarda basınç değişimi; katılarda renk ve direnç değişimi şeklindedir. Termometre seçimi, sıcaklığı ölçülmek istenen madde ya da ortamın ortalama sıcaklığına bağlı olarak seçilir. Bu nedenle termometreler kullanım amaçlarına göre sıvılı, metal (katı) ve gazlı olmak üzere üç çeşittir. Bu ölçümlerin doğru ve verimli yapılması ve sizleri en iyi sonuçları vermesi için dikkat edilmesi gereken konuları detaylı incelerseniz, satın alma öncesinde sizlere oldukça faydası olacaktır.

Ölçüm Cihazlarından Sıvı Termometreler

Ölçüm cihazlarından Sıvılı termometrelerde genleşmeleri büyüyen ve sıcaklıkla orantılı olan sıvılar kullanılır. İnce cam boru içindeki sıvı; cıva ise cıvalı termometre, alkol ise alkollü termometre adını alır. Cıva –-39 santigrat derecede donar, 357 santigrat derecede kaynar. Cıvalı termometreler ile –-39 santigrat derece ile 357 santigrat derece arasındaki sıcaklıkları ölçebiliriz. Çok soğuk kış günlerinde bu termometreler kullanılmaz. Bunu yerine donma sıcaklığı daha düşük olan alkollü termometreler kullanılır. Çünkü alkol yaklaşık olarak-115 santigrat derecede donar. Bu termometreleri kutuplarda kullanmak mümkündür. Ancak kılcal boru içindeki sıvının iyi görülebilmesi için kırmızı, mavi, sarı vb. renkli boya maddeleri ile boyanması gerekir.

Ölçüm cihazlarımızdan sıvılı termometreler kullanıldıkları yerlere göre çeşitli isimler alırlar. Duvar termometresi, laboratuvar termometresi ve hasta termometresi gibi isimler alabilmektedirler.

Ölçüm Cihazları Kategorisinde Hasta Termometresi

Ölçüm cihazlarından hasta Termometresi, cıvalı bir termometredir. Vücut sıcaklığını ölçmede kullanılır. 35 santigrat derece ile 42 santigrat derece arasındaki sıcaklıkları 1/10 incelikle ölçer. Bu termometrelerin haznesi ile kılcal borunu birleştiği yerde bir boğum bulunur. Vücut sıcaklığı ölçüldükten sonra termometre sapından tutularak sallanır. Neden? Yeni bir ölçmeye hazır olan termometre ağız içi ya da koltuk altına konularak vücut sıcaklığı ölçülür. Hastanelerde çok kullanılır. Artık evlerimizde de kullanılmaya başlanmıştır.

Ölçüm Cihazı Sıcaklık Ölçer Metal Termometre

Cıvalı ve alkollü termometreler ile ölçülemeyen sıcaklık derecelerini ölçmek için metal termometreler kullanılır. Metal termometreler ile 1600 santigrat dereceye kadar olan yüksek sıcaklıklar ölçülebilir. Fabrika ve fırınlar kullanıldığı yerlerdir.

Ölçüm Cihazı Gazlı Termometre

Sıcaklık ölçer cihazlarından gazlı termometre, Gazlar, sıcaklık değişimlerine katı ve sıvılara oranla daha fazla tepki verir. Bu nedenle hassas sıcaklık ölçümlerinde gazlı termometreler kullanılmaktadır. Gazların genleşme özelliğine bağlı olarak çalışan bu termometrelerden laboratuvarlarda yararlanılmaktadır. Yaygın bir kullanımı bulunmakla birlikte doğru sonuçları verebilen bir termometredir.

Termometreler hakkında son olarak kısa bir bilgi vermek gerekirse, Meteorolojide Celsius, Fahrenheit veya Kelvin gibi değişik ölçekler termometrelerde kullanılmaktadır. Gündelik kullanımdaki termometrelerin çoğu, değişen sıcaklık karşısında sıvıların hacim değiştirmesi mantığına dayanır. Bu cinsten en fazla kullanılan termometreler civalı termometrelerdir. Sıcaklığın çok düşük olduğu yerlerde ise donma sıcaklığı daha düşük olan alkollü termometreler tercih edilir.Termometreler,sıcaklık ölçmede kullanılır. Bu özellikler ise sıcaklık ölçer cihazlarımızı özel ve değerli göstermektedir.

Ölçüm Cihazı Termometre Sıcaklık Ölçer cihazları hakkında detaylı araştırma ve Şirket deneyimlerimizin bulunduğu termometre yazımızı okudunuz. Diğer ölçüm cihazlarımıza göz atmak isterseniz ürünler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıca ürünlerimiz içinde işinizi görebilecek cihazları tespit edemediyseniz eğer bizlerden ücretsiz danışmanlık talep edebiliriz. İşletmenize uygun en uygun cihazları sizler için bularak satın almanızı sağlayabiliriz.

Ölçüm Cihazları İle İlgili Diğer Yazılarımız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir